Overslaan en naar de inhoud gaan
menu
Kelly Moran, gemaakt door Brian Karlsson
    Concerten

Brussel verwelkomt avant-gardische pianiste Kelly Moran in de Sint-Dominicuskerk

De New Yorkse tourt door Europa ter gelegenheid van haar album 'Don't Trust Mirrors' dat in oktober uitkwam op Warp.

20/01/2026 / Dieter Holvoet

Maak kennis met Kelly Moran: een Amerikaanse componist, producer en multi-instrumentalist die tegenwoordig het meest bekend is om haar pianowerk. In veel van haar composities maakt ze gebruik van elektronische muziektechnieken, in combinatie met de door John Cage gepionierde techniek van de geprepareerde piano. In oktober vorig jaar bracht ze haar album 'Don't Trust Mirrors' uit op het gelauwerde label Warp.

Geprepareerde piano

Moran's meest kenmerkende instrument is de geprepareerde piano. Hoewel het je mogelijks doet denken aan américain préparé, heeft dit instrument absoluut niks met broodjesbeleg te maken. Het enige wat hier geprepareerd wordt zijn de snaren of de hamers van de piano: door er op of er onder objecten te plaatsen kan je de geluiden die de piano produceert manipuleren, wat resulteert in volledig nieuwe klankkleuren. 

Moran zelf plaatst vaak voorwerpen als schroeven in de piano en bespeelt de snaren dan met haar vingers of met een EBow. Die geluiden neemt neemt ze vervolgens op om elektronisch te kunnen manipuleren en opnieuw af te spelen, gelaagd over ander pianospel.

De term werd bedacht door componist John Cage; een van de grootste vernieuwers van de klassieke muziek uit de 20e eeuw. Hij werd gevraagd een stuk te schrijven voor een auditorium waar geen ruimte was voor een slagwerkensemble, maar wel een piano stond. En zo geschiedde: een heel assortiment aan geluiden, geproduceerd uit een enkele piano.

Don’t Trust Mirrors

In oktober vorig jaar bracht Kelly Moran een nieuw album uit op het gelauwerde label Warp: 'Don't Trust Mirrors'. Haar initiële idee voor het album was om haar jarenlange ervaring met de geprepareerde piano naar de dansvloer te brengen, maar zoals bij erg veel dingen strooide Covid roet in het eten. Sinds de scheiding van haar ouders woonde ze bij haar moeder, en sinds niemand nog buiten mocht verging haar goesting om aan een club-georienteerd album te werken als sneeuw voor de zon.

De vijf composities voor geprepareerde piano en elektronica die ze op dat moment al geschreven had herschreef ze voor de Disklavier, een soort van MIDI-gestuurde akoestische piano, waarmee ze haar eigen spel kon reproduceren en met zichzelf kon duetten. Gewapend met dit krachtige instrument realiseerde ze nog vijf iets meer ingetogen, maar even prachtige en complexe nummers, die allemaal samen haar nieuwe album zouden vormen.

Sint-Dominicuskerk

Ter gelegenheid van dit nieuwe album tourt Moran door Noord-Amerika en Europa, waarvan één stop in onze hoofdstad. Het is een concert georganiseerd door de Botanique, maar niet in de Botanique. Moran zal optreden in de Sint-Dominicuskerk, een neogotische kerk net ter noorden van het Jubelpark. Eerder traden Anna Von Hausswolff (2021) en Sarah Davachi (2023) reeds op in deze kerk, nu enkele jaren later belooft het ideale locatie te worden voor Moran's prachtige pianospel.

Tickets zijn nog steeds te koop op de website van de Botanique aan €24.5, of €21.5 voor de eigenaars van een Bota'carte.

Kan je net zoals ons niet wachten? Hieronder vind je de opname van haar indrukwekkende optreden in de Roulette in Brooklyn, in zijn volledigheid te bekijken op YouTube.

Kopfoto: © Brian Karlsson