Overslaan en naar de inhoud gaan
menu
Sanderson Dear

Lagom van Sanderson Dear: loom ruimtelijk en zonder drang om te knallen

Een release op cassette, wat de ietwat gruizige sound nog eens benadrukt.

20/03/2026 / Mathijs Schippers

Sanderson Dear is een Canadese producer en DJ uit Toronto, actief sinds de vroege jaren 2000 in de meer introspectieve uithoeken van elektronische muziek: denk aan een kruising van dub techno, ambient en diepe, trage house. Zijn label Stasis Recordings bouwde de voorbije jaren gestaag aan een kleine maar zeer consistente catalogus, waarin warme pads, subtiele ritmiek en een melancholische, filmische sfeer centraal staan. Stasis kiest er bewust voor om digitale releases te combineren met zorgvuldig uitgegeven fysieke edities, vaak in kleine oplage en met veel aandacht voor artwork en vormgeving.

Binnen die filosofie speelt de cassette een opvallende rol. Het label heeft inmiddels meerdere “cassette only”-releases uitgebracht, waarbij tape niet als gimmick wordt ingezet, maar als een heel bewuste keuze voor een tastbare, intieme luisterervaring. Sanderson Dear zelf is opgegroeid met cassette als eerste muziekdrager, nog vóór vinyl, en die achtergrond voel je in de manier waarop hij met het medium omgaat: als iets persoonlijks, huiselijks bijna, dat uitnodigt om een kant in één ruk te beluisteren in plaats van te zappen of te skippen. De lichte ruis en compressie van tape sluiten bovendien mooi aan bij de zachte, omhullende sound waar hij om bekend staat.

Dat dit derde album op cassette verschijnt, past dus perfect binnen zijn esthetiek. De muziek krijgt een soort extra laag ‘patina’: de trage, slepende grooves en weidse pads lijken nog net iets dichter tegen je aan te liggen wanneer ze uit een tapedeck komen. Het fysieke object – een klein doosje, artwork op kaartformaat, de band zelf – onderstreept bovendien de zorg en aandacht waarmee dit werk is gemaakt. In een tijd waarin alles oneindig beschikbaar en wegklikbaar is, is het fijn weer eens echt iets vast te kunnen pakken.

Artwork van Lagom, in opdracht van Sanderson Dear
© Sanderson Dear

'Lagom' is een plaat die meteen onder de huid kruipt. Het geluid ademt zijn kenmerkende loomheid. Opener 'Time Will Tell' zet de toon met een vrij rauwe, hoekige beat – nog steeds typisch traag, maar met een iets andere textuur – tot warme pads en subtiele percussie binnenglijden en de track toch onmiskenbaar de typische Sanderson Dear-signatuur geven. De overige nummers blijven in diezelfde lome, soulvolle sfeer hangen, waarin ruimte, galm en detail belangrijker lijken dan hooks of instant knallers.

Absolute uitschieter is 'Maybe': een prachtig opgebouwde track die precies laat horen waarom Sanderson Dear zo’n fascinerende producer is. De manier waarop hij spanning opbouwt met kleine verschuivingen in melodie en textuur, zonder ooit echt te hoeven ‘uitbarsten’, toont een groot vertrouwen in zijn eigen klankwereld. De ambient-afsluiter 'Singularity' rondt het album op schitterende wijze af, met een spanningsboog en pads die aan John Beltran doen denken: aarzelende melodieën, langzaam verschuivende akkoorden en een emotionele diepte die je pas echt voelt als je de tijd neemt om erin te verdwijnen. In combinatie met de gekozen cassettevorm voelt dit album als een zorgvuldig samengesteld nachtelijk luistertripje: je drukt op play, laat de band lopen en komt pas weer boven als de tape stilklikt.

Tracklist

  1. Time Will Tell
  2. Latency Of Life
  3. Slow Burn Outro
  4. Watch It Burn
  5. The Rub
  6. Maybe
  7. The Here And Now
  8. Singularity
Kopfoto: © Sanderson Dear